Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

GORSET TYPU CHENEAU

 

 

Wskazania do stosowania gorsetu:

Gorset stosuje się w przypadku lędźwiowych i piersiowych skrzywień kręgosłupa oraz dużej rotacji kręgów lędźwiowych.Górny krąg skrzywienia nie powinien przekraczać Th4. Gorsetowanie należy rozpocząć, jeśli kąt skrzywienia wg Cobba przekroczy 25⁰ lub, gdy przy mniejszych wartościach kątowych zaobserwowano progresję (co najmniej 5⁰).

 

Opis działania:

Główną ideą jest zastosowanie trójwymiarowej korekcji deformacji kręgosłupa zarówno w płaszczyźnie czołowej (zmniejszając skrzywienie kręgosłupa), poprzecznej ( oddziałując na rotację osiową kręgów) oraz strzałkowej, gdzie dochodzi do zaburzenia kifozy oraz lordozy). Siły korekcyjne przyłożone są do dodatnich pól tułowia przy pomocy pelot korekcyjnych. Warunkiem prawidłowego działania tych sił jest umieszczenie w gorsecie przeciwległych obszarów odciążających, które uzyskuje się na etapie modelowania pozytywu przez protetyka/ortotyka wykonującego gorset. Ważną zasadą jest również fakt, iż łączna rozległość miejsc odciążających jest większa od pól nacisku. Gorset dodatkowo wyposażony jest w tzw. ” okienka”. Są to celowe wycięcia w materiale gorsetu w celu kontroli stanu skóry oraz zmniejszenie wagi zaopatrzenia.

 

bez gorsetu                              z gorsetem Cheneau