Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

KASKI KOREKCYJNE

Indywidualne kaski korekcyjne

Witamy w dziale kasków korekcyjnych. Deformacja kształtu czaszki (główki) małego dziecka to duży problem i wyzwanie dla zespołu terapeutycznego. W Polsce wciąż zbyt mało jest informacji na ten temat. Firma V!GO jako pierwsza w Polsce wprowadziła nowoczesną, nieinwazyjną metodę leczenia poprzez indywidualne kaski korekcyjne. Metoda ta stosowana jest na świecie od wielu lat, a fachowa literatura medyczna dostarcza przykłady sukcesów terapeutycznych. Co ważne kaski korekcyjne są zaopatrzeniem nieinwazyjnym. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego typu sprzętu, co przy ścisłej współpracy lekarza, ortotyka i rodziców daje znakomite efekty terapeutyczne. Poniżej przedstawiamy Państwu szczegółowe informacje zarówno o kaskach korekcyjnych jak i schorzeniach, przy których warto rozważyć proponowaną metodę leczenia.

 

 

1. Opis deformacji, przy których stosuje się kaski korekcyjne:

Brachycephaly (Brachycefalia) – czyli krótkogłowie; objawia się wypłaszczeniem części potylicznej, powstające najczęściej u dzieci, które upodobały sobie spanie na pleckach oraz u dzieci mało ruchliwych.

 

 

Plagiocephaly (Plagiocefalia) - czyli skośnogłowie; powstaje w wyniku powtarzalnego ucisku na daną stronę czaszki (pozycja ułożeniowa w czasie ciąży, jak i po porodzie)

 

 

Scaphocephaly (Skafocefalia)- czyli łódkogłowie, główka dziecka jest wyraźnie węższa i dłuższa. Powodem również może być ułożenie podczas ciąży.

 

 

 

2. Terapia ułożeniowa – czy zawsze skuteczna ?

Deformacje główki dziecka przysparzają wielu problemów dotyczących znalezienia i wyboru odpowiedniej metody postępowania leczniczo-terapeutycznego. Najpopularniejszą jest powszechnie stosowana metoda „pozycji ułożeniowej”, jednak nikt nie może zapewnić rodziców o powodzeniu takiego postępowania. Zaletą tej metody jest możliwość natychmiastowego wdrożenia. Wadą natomiast fakt, iż wraz ze wzrostem dziecka tracimy możliwość korekcji kształtu główki tą metodą, ponieważ spędza ono coraz mniej czasu w pozycji leżącej. Metoda ta często przysparza trudności rodzicom, ze względu na ciągłą konieczność monitorowania ułożenia dziecka, które powinno leżeć wyłącznie w pozycji określonej przez lekarza lub terapeutę.

W przypadku, gdy deformacje są znacznej wielkości, bardzo ważne jest, aby zareagować odpowiednio wcześnie, gdyż brak reakcji i co za tym idzie- wdrożenia skutecznego postępowania może niestety skutkować utrwaleniem się danej deformacji główki dziecka. Praktyka pokazuje, że w takim przypadku jedyną możliwością jest zapuszczenie dłuższych włosów – dla zamaskowania asymetrycznego kształtu.

3. Indywidualne kaski korekcyjne, jako nowoczesna metoda leczenia

Opis zaopatrzenia

Po przeprowadzeniu wielu badań opracowano skuteczny sposób leczenia deformacji czaszki, który obecnie z powodzeniem stosowany jest w wielu krajach –także w Polsce! Tą metodą, są indywidualnie wykonywane kaski korekcyjne Terapia kaskiem korekcyjnym ma na celu poprawę kształtu główki dziecka, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanego wnętrza kasku. Wnętrze to posiada tzw. „pola styku” z główką dziecka w miejscach prawidłowego rozwoju oraz „miejsca odciążone”, stanowiące wolną przestrzeń w miejscach, w których pojawiła się deformacja/wypłaszczenie. Kask korekcyjny składa się z dwóch elementów stanowiących jedną całość. Element zewnętrzny to „szkielet twardy” wykonany z polipropylenu, któremu nadawany jest kolor i wzór wybrany przez rodzica, lub pacjenta. Element wewnętrzny to „szkielet miękki” składający się z kilku warstw miękkiej wyściółki. Sekretem terapii jest właśnie owa wielowarstwowość „szkieletu miękkiego”, która umożliwia ciągłe dopasowywanie kasku do rosnącej główki dziecka poprzez stopniowe usuwanie odpowiednich partii poszczególnych warstw wyściółki. Oznacza to, że cała terapia wiąże się z wykonaniem tylko jednego kasku, który rośnie razem z dzieckiem

Pobranie miary

Kask jest ortezą indywidualną, do jego wykonania konieczne jest pobranie miary, które ma miejsce zwykle podczas konsultacji;

Pobieranie miary odbywa się dwuetapowo:

  • tradycyjne pomiary; pomiar obwodów oraz szerokości określonych obszarów, a także wykonanie serii zdjęć główki dziecka
  •  nowoczesna metoda; wykonanie skanu główki dziecka
  • dodatkowo możliwy jest pomiar deformacji (opcjonalnie; przy zamawianiu kasku- na życzenie) - patrz punkt 5

Dysponujemy kilkoma rodzajami skanerów. Do pobierania miary używamy jedynie skanera świetlnego (ARTEC), który jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i dorosłych.

Jak wygląda skanowanie ?

Podczas skanowania dziecko przebywa w specjalnym ruchomym siedzisku , którym operuje terapeuta (w sposób umożliwiający ciągłe sczytywanie obrazu). Cały proces skanowania trwa 2-3 minuty. Skanowany obraz w czasie rzeczywistym widoczny jest na monitorze komputera. Po pobieraniu miary plik gotowy jest do cyfrowej korekcji.

Korekcja oraz wykonanie modelu kasku odbywa się przy wykorzystaniu programu RODIN 4D. Gotowy projekt trafia do produkcji, gdzie kask przygotowywany jest  do przymiarki.

Przymiarka jest kolejną wizytą, na którą należy przeznaczyć  więcej czasu, ponieważ  kończy się wydaniem gotowego kasku oraz poinstruowaniem rodziców „jak stosować ortezę”. Dalsze postępowanie obejmuje regularne kontrole u swojego terapeuty w celu  kontroli terapii oraz dopasowywania kasku do rosnącej główki. Takie kontrole odbywają się co 2-4 tygodnie w zależności od wieku dziecka i tempa jego wzrostu.
Przed pierwszą wizytą należy krótko przyciąć włosy dziecka, gdyż bujna czuprynka utrudnia wykonanie dokładnych pomiarów oraz uchwycenie rzeczywistego kształtu główki.

5. Pomiar deformacji

Dzięki zastosowaniu skanera możemy również wykonywać kalkulację w celu oceny ryzyka braku poprawy w sposób samoistny. Na tej podstawie możemy zakwalifikować, bądź wykluczyć dziecko z terapii.

Wykonywana przez nas kalkulacja oparta jest na metodzie „Nieinwazyjnej Oceny Stopnia Deformacji Kości Czaszki” opracowanej przez Leo. A van Vlimmeran w Department of Physical Therapy w Bernhoven Hospital Veghel w Holandii. Metoda ta pozwala na pomiar deformacji i zakwalifikowanie wyniku dziecka do jednej z 3 wyodrębnionych grup.  Pierwsza grupa oznacza niewielkie odkształcenie i obraz  fizjologiczny, trzecia natomiast- odkształcenie znaczne i konieczność zastosowania kasku w celu poprawy kształtu czaszki. Po wykonaniu kalkulacji rodzice otrzymują pisemny wynik badania.

 

6. Kiedy rozpocząć terapię kaskiem korekcyjnym i sposób jego używania

Czas trwania terapii kaskiem korekcyjnym zależy od wielkości problemu oraz od wieku, w którym rozpoczynamy samą terapię. Zwykle kask noszony jest przez około 12 miesięcy, przy czym w ostatnich tygodniach/miesiącach stosowany jedynie na noc. Najlepszym momentem do rozpoczęcia terapii jest wiek 4-5 miesięcy. Kask powinien być noszony 23 godz./dobę już od pierwszego dnia. Jedna godzina pozostaje na kąpiel dziecka oraz na pielęgnację kasku. Wraz ze zbliżaniem się do końca terapii, terapeuta stopniowo redukuje czas noszenia kasku w ciągu dnia dążąc do pozostawienia kasku tylko podczas snu zarówno w nocy jak i w dzień.

Poniżej przedstawiamy przykład sukcesu terapeutycznego przy stosowaniu kasku korekcyjnego:

   Przed terapią                          Po czterech miesiącach

7. Przeciwwskazania do stosowania kasku korekcyjnego

Oprócz indywidualnych przeciwwskazań określonych przez lekarza/terapeutę prowadzącego danego pacjenta, kasków nie powinno wykonywać się w przebiegu Craniosynostosis- czyli przedwczesnego zarastania szwów czaszkowych, które skutkujące rozrostem czaszki w miejscach wolnych od ograniczeń. Z terapii można skorzystać po zabiegu chirurgicznym, który odbarczy szwy czaszki.

8. Dodatkowe informacje

Opisana metoda terapii kaskiem korekcyjnym powinna być wykonywana przy udziale lekarza lub terapeuty prowadzącego. Doświadczenie wskazuje, iż najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez współdziałanie wszystkich osób zaangażowanych w proces leczenia. Zachęcamy zatem zarówno lekarzy/terapeutów jak i rodziców do kontaktu z nami.