Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

ORTEZY KOŃCZYN DOLNYCH

Ortezy kończyn dolnych

DAFO

Orteza stosowana w celu utrzymania ustabilizowania stopy we właściwym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Jest to dynamiczna orteza stosowana przy niestabilnościach w obrębie stawu skokowego dolnego oraz w przypadkach „odprowadzalnych” deformacji w obrębie stopy. Konstrukcja umożliwia korekcję w płaszczyźnie czołowej, dając jednocześnie swobodny ruch w płaszczyźnie strzałkowej. Poprzez uwolnienie ścięgna Achillesa uzyskujemy wolny ruch w stawie skokowym górnym. Indywidualna korekcja łuków podłużnych i poprzecznych umożliwia odbudowanie prawidłowej architektury stopy.
Orteza DAFO wykonana jest z bardzo lekkich i wytrzymałych materiałów termoplastycznych o różnej grubości, sprężystości i kolorystyce.
Orteza znajduje zastosowanie w przypadku:

 • obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego,
 • braku kontroli nerwowo - mięśniowej w obrębie stopy,
 • koślawości lub szpotawości stóp,
 • niestabilności stawu skokowego dolnego,
 • bólów stopy wywołanych męczliwością mięśni.

 

                                                       RING

Ortezę RING charakteryzuje lekkość, a zarazem wytrzymałość konstrukcji, dzięki której możliwa jest odpowiednia korekcja stopy i stawu skokowego. Jej głównym założeniem jest skorygowanie koślawości wzdłuż linii Choparta poprzez repozycję kości stępu. Konstrukcja zapewnia swobodne ruchy przodostopia, a otwarta przestrzeń w obrębie guza piętowego zapewnia kontakt z podłożem z jednoczesnym zachowaniem propriocepcji.
Orteza RING wykonana jest z żywicy wzmocnionej włóknem węglowym. Wnętrze w postaci wyściółki stanowi miękka pianka amortyzująca ruchy w obrębie stopy i zwiększająca komfort użytkowania. Orteza przeznaczona jest do stosowania tylko z odpowiednim obuwiem, które zaleci ortotyk lub lekarz/terapeuta. Zaopatrzenie stosowane jest u Pacjentów ze znaczną koślawością stóp. Do najczęstszych zaburzeń, w których stosuje się
ortezę RING należy:

 

 • stopa płasko – koślawa o umiarkowanym stopniu spastyczności lub stopa wiotka
 • koślawość stóp, której towarzyszy odwiedzenie przodostopia.

 

AFO

Orteza typu AFO, obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Stosowana jest w wielu schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Indywidualnie zaprojektowana i wykonana może bezpośrednio wpłynąć na poprawę funkcjonalności danego pacjenta poprzez zmianę nieprawidłowego wzorca chodu, co zostało udowodnione naukowo na podstawie licznych badań klinicznych na całym świecie. Sztywna orteza AFO znajduje zastosowanie w przypadku wiotkich i spastycznych niedowładów kończyn, niestabilności stawu skokowego, końsko-szpotawej deformacji stóp z towarzyszącym, nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych, np. w przeproście.
Odpowiednio dobrane tworzywa zapewniają kontrolę nad stopą
i podudziem, umożliwiając budowanie obwodowej stabilizacji w trakcie pionizacji czy chodu, a także zapewniając torowanie informacji do centralnego układu nerwowego. U pacjentów z dużą spastycznością można zastosować dodatkowe elementy ortezy w postaci wewnętrznych bucików skórzanych, plastikowych bądź piankowych, które pozwalają na lepszą korekcję i stabilizację stopy. Materiał, z jakiego wykonuje się ortezę AFO, to polipropylen (PP), polietylen (PE) lub żywica.
U najmłodszych pacjentów stosuje się również połączenie materiałów PP/PE. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się optymalne ustawienia funkcjonalne zapewniające stabilizację kończyny i jednocześnie dynamikę wynikającą z elastyczności materiału. Ortezy AFO mogą być wyposażone w ruchomy staw skokowy, który umożliwia ruchy zgięcia grzbietowego i/lub podeszwowego stopy w ściśle określonym zakresie.
Wybór konkretnego rodzaju stawu to dla każdego pacjenta kwestia indywidualna i powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym i fizjoterapeutą

 

GRAFO

GRAFO to orteza stawu skokowego wykorzystująca siły reakcji podłoża.
Przeznaczona jest dla pacjentów z niepełnym wyprostem stawu kolanowego, następstwem różnych schorzeń (mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa).
Ortezę stosuje się jedynie w przypadku, gdy staw kolanowy może być biernie skorygowany do pełnego wyprostu (przy jednoczesnym ustawieniu stopy w pozycji pośredniej), jednakże dopuszcza się jej stosowanie w przypadku przykurczy w stawach kolanowych, aby zapobiec pogłębieniu się deformacji.
Zastosowanie GRAFO umożliwia uzyskanie większej kontroli w obrębie stawu kolanowego. Działanie (w trakcie fazy przetoczenia) sił reakcji podłoża na przednią część stopy sprawia, że orteza wspomaga wyprost w stawie kolanowym.

AFO-YPSILON

AFO - Ypsilon to dynamiczna orteza stawu skokowego obejmująca stopę
i podudzie. Najczęściej wykonana z polipropylenu, w którym umiejscowiona jest listwa włókna węglowego o indywidualnych parametrach. Jej zadaniem jest wymuszenie prawidłowego wzorca chodu w przypadku dysfunkcji polegającej na nadmiernym zgięciu podeszwowym stopy, które zaburza pracę kończyny dolnej we wszystkich fazach chodu. Może to prowokować wadliwą kompensację w ustawieniu miednicy i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Orteza Ypsilon pozwala na ustabilizowanie kończyny dolnej w stawie skokowym górnym w płaszczyźnie strzałkowej, a także poprzez odpowiednie wyprofilowanie i prawidłowe umiejscowienie punktów korekcji, zapobiega deformacji stopy w stawie skokowym dolnym.
Poprzez nadanie określonego kształtu ortezie możliwe jest uzyskanie dynamiki w obrębie stawu skokowego górnego, przekładającej się bezpośrednio na zmianę wzorca chodu pacjenta.
Podczas przymiarki materiał docina się indywidualnie do uzyskania żądanej sprężystości włókna węglowego. Praca włókna węglowego polega na kumulowaniu energii podczas fazy podporu oraz przekazaniu jej w fazie przetoczenia i przenoszenia. Wiąże się to bezpośrednio z lepszym kontaktem pięty z podłożem, dłuższym krokiem oraz mniejszym kosztem energetycznym chodu.

 

 

AFO NOCNE

Odmiana ortezy AFO na noc przeznaczona jest dla utrzymania efektów terapeutycznych, uzyskanych podczas zajęć rehabilitacyjnych lub po zastosowaniu terapii botulinowej. Zaopatrzenie posiada wewnętrzny but skórzany - dla prawidłowego ułożenia stopy w ortezie. Wymuszone zgięcie grzbietowe w zakresie 3 - 50 gwarantuje łagodne rozciąganie ścięgna Achillesa. Część stopowa charakteryzuje się wyprofilowanym łukiem poprzecznym oraz podłużnym.

 

 

AFO Z BUTEM

Orteza AFO wraz z butem jest konstrukcją obejmującą stopę oraz podudzie. Stosowana jest najczęściej przy schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych (patrz: opis AFO powyżej) Dodatkowy - wewnętrzny but skórzany stosowany jest w przypadku spastyki stopy. Jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej pozycji pięty w ortezie. W zależności od potrzeb można zastosować dodatkowy pasek w okolicy podbicia stopy. W tylnej części zaopatrzenia znajduje się otwór, pozwalający kontrolować prawidłowe osadzenie pięty w ortezie.

                                                      KAFO

Orteza na całą kończynę dolną, stabilizująca staw kolanowy oraz skokowy. Zaopatrzenie typu KAFO przeznaczone jest dla Pacjentów z dysfunkcjami różnego pochodzenia w obrębie kończyny dolnej:

 • Poliomyelitis (choroba Heinego Medina)
 • Przepuklina oponowo - rdzeniowa
 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Koślawość/szpotawość stawu kolanowego
 • Unieruchomienie stawu rzekomego
 • Uszkodzenia ortopedyczne o różnej etiologi

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy ortezy jest materiał termoplastyczny lub włókno węglowe - co wydatnie zmniejsza wagę całego zaopatrzenia. W zależności od potrzeb stosuje się ortotyczne stawy kolanowe i skokowe, które są dobierane indywidualnie. Zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawia, że ortezy są wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, co przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania i estetyczny wygląd. Istnieje możliwość wyboru kolorystyki ortezy przez Pacjenta.

 

HKAFO

Orteza HKAFO to aparat obejmujący obie kończyny dolne oraz miednicę (zastosowanie kosza, pasa lub gorsetu korekcyjnego). Dzięki zastosowaniu ortotycznych stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych (opcjonalnie) aparat umożliwia przyjęcie pozycji siedzącej oraz stojącej. Aparat stosowany jest w przypadku braku stabilizacji i kontroli miednicy a także braku kontroli nerwowo - mięśniowej kończyn dolnych w przebiegu:

 • Przepuklina oponowo - rdzeniowa
 • Mózgowe porażenie dziecięce
 • Dystrofia Mięśniowa

Istnieje możliwość zablokowania pracy stawów i stopniowego ich odblokowywania w miarę postępu rehabilitacji. Wszystko to sprawia, że orteza HKAFO jest doskonałym wsparciem podczas rehabilitacji, a przy jego pomocy dziecko może się samodzielnie poruszać. Aparat wykonywany jest z materiału termoplastycznego, żywicy lub włókna węglowego, szyn, stawów ortotycznych oraz pasków. Tak jak w przypadku wszystkich typów ortez, Pacjent może sam dokonać wyboru wzoru i koloru.

 

PAK

 

Orteza PAK jest zaopatrzeniem spoczynkowym (nocnym), stosowanym w przypadku przykurczu lub spastyki mięśni kulszowo-goleniowych w przebiegu:

 

 • Mózgowego Porażenia Dziecięcego
 • Przepukliny oponowo-rdzeniowej
 • Pooperacyjnego przykurczu stawu kolanowego

Orteza wyposażona jest w staw kolanowy, który umożliwia regulację kąta zgięcia i odpowiada za rozciąganie przykurczonych mięśni, oraz utrzymanie ich w nowo osiągniętej pozycji. Zaopatrzenie obejmuje całą kończynę dolną. Stosowana jest wraz z ortezą AFO. Zadaniem takiego połączenia jest utrzymanie prawidłowej długości mięśni zginających stopę oraz staw skokowy. W przypadku rotacji w obrębie stawów biodrowych i rotacji wewnętrznej stosuje się rozwórkę w celu zapobiegania krzyżowaniu nóg i przykurczaniu przywodzicieli kończyn.

RGO

.Zaopatrzenie RGO składa się z dwóch ortez typu AFO lub KAFO oraz kosza biodrowego, do którego mocuje się mechanizm kroczący.
Dzięki zastosowaniu mechanizmu kroczącego możliwa jest naprzemienna praca kończyn dolnych. System wymusza ruch w płaszczyźnie strzałkowej kończyny przenoszonej. Ważnym elementem jest też niewielka zewnętrzna rotacja w płaszczyźnie poprzecznej, która pozwala osiągnąć chód, jak najbardziej zbliżony do fizjologicznego.
Najczęstsze wskazania do stosowania aparatu to:

 • dystrofia mięśniowa,
 • porażenie kończyn dolnych,
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Główne wskazania do wykonania ortezy RGO to:

 • brak przykurczów w stawach biodrowych,
 • brak przykurczów w stawach kolanowych (lub przykurcze nieprzekraczające 5-100),
 • stopy pacjenta bez dużych deformacji, utrudniających obciążanie,
 • dostateczna siła mięśniowa kończyn górnych.