Ta strona używa plików Cookies. Korzystanie z niej oznacza zgodę na używanie Cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Protezy kończyn górnych

Firma V!GO zajmuje się wykonywaniem wszelkich typów protez kończyn górnych, w oparciu o najnowocześniejsze światowe rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom naszych Pacjentów. Oferujemy protezy zarówno kosmetyczne jak i mechaniczne przy wszystkich poziomach amputacji. W naszej ofercie znajdują się unikalne na rynku polskim pokrycia estetyczne - ręcznie barwione oraz protezy mioelektryczne, oparte na przekazie sygnału z mięśni Pacjenta - są to obecnie najbardziej technologicznie zaawansowane rozwiązania na świecie.

Oprócz oferty opisanej poniżej, zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej strony Centrum Protetyki Estetycznej, gdzie mamy przyjemność przedstawić Państwu rozwiązania V!GO w dziedzinie ręcznie (indywidualnie) wykonywanych oraz barwionych protez kończyn górnych - prosimy kliknąć na obrazek (logo CPE) poniżej:

 

Protezy kosmetyczne

Głównymi przyczynami amputacji kończyn górnych są urazy i wypadki, ponadto choroby oraz wrodzone ubytki kończyn. Z wyjątkiem dzieci rodzących się z brakiem kończyny, proces protezowania powinien rozpocząć się natychmiast po amputacji. W przeciwnym razie Pacjent przyzwyczaja się do obecnego stanu i potem może mieć trudności w przystosowaniu się do korzystania z protezy. Większość codziennych czynności zależy od właściwego chwytu pomiędzy kciukiem a palcem, dlatego utrata kciuka jest szczególnie odczuwalna i traktowana jest nie tylko jako ubytek kosmetyczny, ale i funkcjonalny. Wśród Pacjentów, dla których priorytetem jest wizualne odtworzenie utraconej całkowicie lub częściowo kończyny doskonałym rozwiązaniem są wyglądające bardzo naturalnie protezy kosmetyczne. Charakteryzują się one bardzo prostą budową, a wykonane są z lekkich materiałów – plastiku, PCV, silikonu. Choć pozbawione funkcji mechanicznych, mogą służyć wykonywaniu prostych czynności, np. przytrzymywaniu drobnych przedmiotów.

                                                       Protezy estetyczne

Wiedza, umiejętności, doświadczenie, talent artystyczny oraz najwyższe światowe standardy stosowanych materiałów pozwalają na wykonanie protez estetycznych dla Pacjentów, których oczekiwaniem jest wysoka jakość i perfekcyjny wygląd protezy. Protezy estetyczne wykonywane są na różnych poziomach amputacji kończyn górnych i dolnych oraz części twarzy. Priorytetem jest precyzja wykonania, indywidualne podejście i ścisła współpraca protetyka z Pacjentem. Nad protezami tego rodzaju pracują wyłącznie wyspecjalizowani protetycy i koloryści. Do wykonania stosuje się głównie silikony - oddające strukturę naturalnej skóry Pacjenta, które następnie są ręcznie koloryzowane przy Pacjencie. Zewnętrzna warstwa przezroczystego silikonu zapewnia odporność warstwy wewnętrznej przed uszkodzeniami mechanicznymi i daje realistyczną głębię koloru. Wspólnym celem – Pacjenta i protetyka jest jak najwierniejsze odtworzenie utraconych częściowo lub całkowicie kończyn ze szczególnym naciskiem na wierną i naturalistyczną rekonstrukcję detali - paznokci, porów, zmarszczek, linii papilarnych.

Dziecięce protezy kosmetyczne

Protezy dla dzieci charakteryzują się niewielką wagą oraz precyzją wykonania. Często pojawiającym się wśród specjalistów oraz rodziców pytaniem jest okres życia dziecka, w którym najlepiej wykonać taką protezę? Każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie z uwzględnieniem wysokości amputacji, ogólnego stanu oraz wieku. Przyjmuje się, iż pierwszą protezę należy wykonać w okresie, kiedy dziecko siedzi samodzielnie i próbuje chwytać przedmioty. Jeśli poziom amputacji znajduje się powyżej przedramienia pierwsza proteza ułatwia raczkowanie. Obserwacje wskazują, iż na tym etapie dziecko szybciej akceptuje protezę w wymiarze wizualnym oraz szybciej uczy się nią posługiwać. Wykonanie protezy wiąże się z pobraniem miary, co dla Pacjenta nie jest ani bolesne ani stresujące. Proteza wykonana z silikonu jest estetyczna i wyglądem do złudzenia przypomina rączkę dziecka a jej kolor jest dobierany z szerokiej gamy dostępnych barw. Do zawieszenia zaopatrzenia stosuje się efekt podciśnienia - co nie tylko zmniejsza wagę protezy, ale również uniezależnia od pasków podtrzymujących. Dzięki swoim właściwościom proteza pozwala dziecku swobodnie chwytać przedmioty oburącz.

                                                      Protezy mechaniczne

Otworzenie drzwi, wysunięcie krzesła, założenie kurtki czy nawet wstanie z łóżka – to codziennie czynności, które wymagają użycia górnej części ciała. Utrata ręki powoduje wiele ograniczeń. Pierwsze protezy ręki czy dłoni kojarzą się z żelaznym hakiem czy kawałkiem drewna. Od tego czasu dokonał się w protetyce kończyn górnych olbrzymi postęp. Nowoczesne rozwiązania pozwalają osobom amputowanym żyć normalnym życiem, odzyskać niezależność w codziennych czynnościach, a jednocześnie dają nadzieję na dalszy rozwój. Zadaniem mechanicznej protezy kończyny górnej jest optymalne przejęcie (wraz z kikutem) funkcji manualnej. Najważniejszym celem jest rekonstrukcja ruchów dłoni, gdyż to właśnie ta część ręki odpowiada za wiele kluczowych w codziennym życiu czynności. Pacjent musi mieć możliwość chwytania i obracania przedmiotami różnego rozmiaru i kształtu. W zależności od przeznaczenia, w protezie może być zastosowana dłoń czynna lub uchwyt. Protezy mechaniczne (kinetyczne) to propozycja dla osób chcących czynnie wykonywać ruchy w stawach kończyny górnej. Odbywa się to za pomocą cięgieł poruszanych przeciwległym barkiem lub/i łopatką. W zależności od poziomu amputacji, czynnymi mechanizmami jest dłoń mechaniczna w zakresie ruchów chwytnych oraz mechaniczny staw łokciowy w zakresie czynnego zgięcia, blokowania i odblokowywania.

Protezy mioelektryczne

Pacjent po amputacji ręki potrzebuje protezy z dwóch podstawowych powodów – ukrycie defektu kosmetycznego i odzyskanie sprawności. Niestety, te dwa cele często się nawzajem wykluczają. Protezy będące możliwie najwierniejszym odtworzeniem utraconej kończyny pozbawione są funkcji mechanicznych, podczas gdy zastosowanie wysoko zaawansowanych mechanizmów protezowych sprawia, że takie protezy wyglądają mniej atrakcyjnie. Kompromisem może być najbardziej zaawansowana współcześnie proteza kończyny górnej - ręka mioelektryczna. Jak działa taka proteza? Proteza zasilana jest systemem baterii wymagających systematycznego doładowywania. W chwili, kiedy mięsień kikuta kurczy się lub napina, wytwarzany jest sygnał elektryczny. Impuls ten, przetworzony przez elektrodę umieszczoną w leju protezowym, powoduje włączenie lub wyłączenie niewielkich elektrycznych silniczków ulokowanych w dłoni, nadgarstku lub łokciu protezy, co w rezultacie powoduje ruch protezy. Umiejętność wykorzystania wszystkich dostępnym funkcji sztucznej kończyny wymaga jednak nauki i treningu. Wiele osób preferuje ten typ protezy ze względu na małą uciążliwość sterowania sztuczną ręką oraz brak konieczności noszenia, często mało komfortowej, uprzęży. Jednak chyba największą zaletą protezy mioelektrycznej jest zakres ruchu, jaki ona umożliwia – sięgnięcie produktu z górnej półki w hipermarkecie czy podniesienie ołówka z podłogi nie stanowi większego problemu

.